Ergonomia pracy przy komputerze - na stojąco czy siedząco?

Ergonomia pracy przy komputerze - na stojąco czy siedząco?

Realia są takie, że wiele milionów ludzi na świecie pracuje przede wszystkim lub wyłącznie przy komputerach. To znak czasów, symbol technologicznego postępu i dynamicznie się posuwającej modernizacji gospodarki i życia każdego z nas. To tworzy ogromną przestrzeń dla innowacji, które mają użytkownikom komputerów ułatwić życie i uprzyjemnić pracę. Stąd wysyp ergonomicznych krzeseł biurowych, specjalnych produktów dedykowanych pasjonatom gier i e-sportu, a lista zdaje się nieustannie wydłużać. Ogromne znaczenie mają także biurka.

Wśród nich bardzo interesująco przedstawia się biurko elektryczne, a sam zamysł jest ciekawy i otwiera przestrzeń do bardzo ciekawych optymalizacji. Jak się okazuje, popyt na tego rodzaju funkcjonalna meble wzrasta z każdym rokiem, a producenci prześcigają się w koncepcjach. Oferta biurek z elektryczną regulacją daje użytkownikom szansę idealnego dostosowania wysokości mebla do indywidualnych preferencji. Większość biurek w sprzedaży, tych spotykanych w domach i w firmach, w ogóle nie daje opcji regulacji. Jeśli już to położenie względem blatu zmienia się poprzez regulowanie wysokości foteli – biurowe modele w większości mają odpowiednie funkcje, oparte zazwyczaj o siłowniki gazowe.

W przypadku biurek z zasilaniem elektrycznym także dają o sobie znać siłowniki, opuszczające lub podnoszące blat. Część z modeli, na które można trafić w sklepach ma pewne dodatkowe walory – mianowicie można je podnosić do takiego momentu, w którym pracę przy komputerze da się wykonywać. na stojąco. Dla wielu to coś przedziwnego, ale jak się okazuje, takie działanie może mieć pozytywny wpływ na ergonomię i wygodę.

Gama produktów, które odpowiadają nawet na nietypowe oczekiwania użytkowników

Nawet wśród biurek bez regulacji są te dedykowane pracy na stojąco – mają taką konstrukcję, aby można było na przykład pisać na klawiaturze i analizować dane, stojąc.

Część specjalistów zajmujących się zdrowiem kręgosłupa i wadami postawy uważa, że to dla nas lepsze niż siedzenie wiele godzin przy biurku. Inni z kolei zalecają, aby co jakiś czas zmieniać pozycję pracy przed monitorem z siedzącej na stojącą i odwrotnie. Ma to zmniejszyć ryzyko występowania skrzywień kręgosłupa, bólów szyi i pleców, a także ograniczać prawdopodobieństwo przypadłości zakrzepowych. Taki model pracy z komputerem może pozytywnie wpływać na wydajność pracowników, więc w niektórych firmach pojawiają się w tym aspekcie wręcz jednoznaczne zalecenia. Inwestycja w biurko elektryczne z szerokim zakresem regulacji może być dobrym pomysłem również z punktu widzenia tych osób, które pracują w domu.

Ostatni czas to wręcz renesans idei pracy zdalnej, a co za tym idzie rośnie zapotrzebowania na ergonomiczne wyposażenie również w domach. Co za tym idzie, warto zainteresować się nowoczesnymi modelami biurek czy foteli, w przypadku których zakres personalizacji jest bez porównania wyższy aniżeli w przypadku sprzętu starszej generacji. To oczywiście nie dla każdego będzie opcja idealna, ponieważ tradycjonalistów nic nie przekona. Jeśli jednak nadarza się okazja wypróbować coś zupełnie innego, to może jednak warto odłożyć uprzedzenia na bok? Także w takiej kwestii jak meble do pracy z komputerem. Może się okazać, że wypełnianie tabelek na stojąco wcale nie jest tak dziwne i nienaturalne, jak mogło się początkowo wydawać.