Ergonomia siedziska jest ważna nie tylko w pracy
To, na czym siedzimy i w jaki sposób ma ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia i zdrowia. Przede wszystkim chodzi o kręgosłup, ale także mięśnie i nerwy znajdujące się w obrębie naszych pleców. Stany napięciowe związane z siedzeniem w niewłaściwy sposób mogą się bardzo ujemnie przełożyć na nasze funkcjonowanie, dlatego trzeba robić wszystko, aby ból pleców towarzyszył nam jak najrzadziej. Szczególnie trudno o to osobom mającym tak zwany siedzący tryb pracy, a więc pracownikom biurowym, programistom, copywriterom czy nauczycielom realizującym zajęcia w systemie zdalnym. Dbałość o plecy i kręgosłup jest w przypadku tych ludzi kwestią pierwszej potrzeby, a najłatwiej zapewnić sobie dobrą kondycję poprzez ruch, ale też odpowiednio wyprofilowane krzesło. Z uwagi na realia wielkiego miasta ból pleców Poznań nie stanowi rzadkości. Zmagają się z nim tysiące pracowników, którzy każdego dnia powinni mieć na uwadze swój komfort. Co zatem można zrobić, aby dolegliwości i dyskomfort stały się rzadkością, a najlepiej, by zniknęły całkowicie? Bez wątpienia kwestia kluczowa to odpowiednie siedzisko – ergonomiczne, wyprofilowane, wykonane z dobrej klasy materiałów.
Fotele biurowe dostępne w sprzedaży często spełniają te kryteria, choć na pewno dobrą decyzją będzie skorzystanie z czegoś droższego niż zadowalanie się najtańszym fotelem z oferty. Często lepsza marka gwarantuje wyższy komfort w codziennym użytkowaniu. Przed zakupem danego modelu warto więc zapoznać się z opiniami na jego temat.
Nawet najlepszy z foteli sam w sobie nie rozwiąże wszystkich problemów
Kiedy mamy już odpowiedni fotel, to jeszcze nie jest sytuacja idealna. Będzie ona wtedy, kiedy zostanie on prawidłowo wyregulowany. Chodzi o wysokość – powinna być odpowiednia, aby w czasie na przykład długotrwałego pisania unikać stanu napięcia pleców, co bywa najkrótszą drogą do odczuwania nieprzyjemnego bólu. Bardzo dobrze, jeśli użytkowany fotel ma regulowaną wysokość podparć dla rąk, co cechuje zazwyczaj nieco droższe rozwiązania. Siedząc na dobrym siedzisku we właściwy sposób mamy znacznie większe szanse na to, by nie borykać się z bólem, jednakże wciąż trzeba pamiętać, że brak ruchu zawsze nim pozostaje.
Ćwiczenia na ból pleców powinny wobec tego wejść nam w nawyk. Jeśli odczuwamy ból kręgosłupa lub dokuczają nam plecy (często okolice łopatki), dobrym rozwiązaniem będzie robienie regularnych przerw w pracy. Wstawanie i ćwiczenie, choćby po dwie-trzy minuty. Jeśli będziemy tak postępować co najmniej co godzinę, to mamy bardzo duże szanse na poprawę naszej kondycji i znaczące zmniejszenia ryzyka bólu. Bardzo dobrym pomysłem jest też masaż pleców, najlepiej wykonywany przez specjalistę. Można fundować go sobie profilaktycznie, ale najczęściej ludzie korzystają z niego, kiedy już pojawiają się dolegliwości. Na szczęście ból pleców w Poznaniu daje się skutecznie zwalczyć. Trzeba tylko korzystać z dobrych rozwiązań – i dbać o ten aspekt nie tylko w kontekście wykonywanej pracy, ale także domowej codzienności.