Konserwacja pokrycia dachowego
Dostępność nowych materiałów i technologii pozwala na bezproblemowe poddawanie dachu i pokrycia dachowego naprawom. Co więcej, wszelkie takie prace związane z naprawą i serwisowaniem można wykonać samemu. Czynności te najlepiej wykonywać przy dobrej pogodzie, w okresie wiosenno-letnim, jeszcze przed nadejściem zimy. Pamiętajmy, że dach jest ważnym elementem każdego domu, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na jego konserwację. Nawet małe uszkodzenia pokrycia dachowego mogą przyczynią się do poważniejszych zniszczeń, które z początku nie będą widoczne gołym okiem. Systematyczna, właściwa konserwacja będzie gwarantem trwałej konstrukcji…
Przeglądy pokrycia dachowego
Pokrycie dachowe należy poddawać regularnym przeglądom, które mają na celu wykrycie wszelkich, ewentualnych uszkodzeń dachu możliwie jak najwcześniej. Ma to zapobiec powstawaniu większych uszkodzeń. Takie przeglądy okresowe najlepiej wykonywać minimum dwa razy w roku – przed i po zimie. Wtedy naprawdę uważnie oglądamy wszystkie zakamarki dachu, by wykryć nawet najdrobniejsze uszkodzenia i w porę im zaradzić. Jeśli mamy do czynienia z budynkiem o znacznie większej powierzchni pokrycia dachowego do oględzin, wtedy przeprowadzamy kontrolę w kilku etapach. Najpierw sprawdzamy powłoki uszczelniające – to podstawa!
Na czym polega naprawa i konserwacja dachu?
Wszystko zależy od tego, czym dany dach jest pokryty – mamy bowiem różnego rodzaju pokrycia dachowe. Jednym z nich jest papa. Dachy pokryte tym materiałem dość łatwo mogą stracić szczelność. W takiej sytuacji warto wykorzystać masę bitumiczną, by przywrócić pokryciu dachowemu wodoodporność. Masy te są modyfikowany przy wykorzystaniu kauczuku. Z tego też względu nakładanie mas bitumicznych można wykonać w niskich temperaturach, bez konieczność podgrzewania. Taką powłokę nakładamy przy użyciu pędzla, tylko na oczyszczoną i suchą powierzchnię. Warunkiem koniecznym są dobre warunki atmosferyczne – masa bitumiczna nie powinna być nakładana podczas oszronienia dachu. Gdy jedna warstwa zaschnie, nakładamy na nią drugą. Wielokrotne nakładanie warstw poprawia izolację.
Inne rodzaje pokrycia dachowego
Papa to nie jedyny rodzaj pokrycia dachowego. Dach może być również pokryty blachodachówką lub dachówką ceramiczną. W przypadku blachodachówki, jeśli nasz dom znajduje się w pobliżu drzew, musimy wziąć pod uwagę możliwość zagnieżdżenia się na takim dachu różnych roślin. Powierzchnia blachy często pokryta jest zanieczyszczeniami, które przyczyniają się do powstawania korozji. Wiatr nanosi na dach piasek, liście, a nawet mech. Takie zanieczyszczenia należy usuwać systematycznie, przy większych zaleca się użycie specjalnych detergentów do czyszczenia tego typu powierzchni. W przypadku pokrycia dachu dachówką ceramiczną nieszkliwioną, pamiętajmy o regularnych przeglądach, by wykryć ewentualne przesiąkania i pojawienie się mchu.Ddachówka ceramiczna szkliwiona jest dobrze zabezpieczona.