Ciepły i szczelny dach

Ciepły i szczelny dach

Utrzymanie ciepła w budynku to jedna z najważniejszych kwestii nad którą trzeba się zastanowić. Jak się okazuje, jest wiele miejsc przez które wspomniane ciepło ucieka. Jednym z nich okazuje się być dach, który przepuszcza aż do 30% ciepła. W związku z tym, należy zadbać o to, by był on odpowiednio uszczelniony i spełniał swoje funkcje jak najlepiej. Jednak sprowadza się to także do faktu, że rachunki za ogrzewanie automatycznie się zmniejszą. Zimą na uwadze powinno się mieć odśnieżanie dachów w Poznaniu jest szczególnie ważne. W związku z chęcią oszczędzania, coraz więcej osób decyduje się na efektywne ocieplenie swojego budynku. Zarówno mieszkańcy starych domów, ale i ci, którzy dopiero zabierają się za jego budowę.

Lata 60, 70 i 80 a energooszczędność

Ciężko jest zauważyć energooszczędność w budynkach, które zostały wymurowane w minionym stuleciu. Dachy takich domów z reguły były płaskie lub skośne, a charakterystyczne było budowanie do samego szczytu. Takie dachy pokrywane były tradycyjną papą, która znajdowała się niemalże w każdym budynku. Jednak aby móc uszczelnić dach ponownie, trzeba było od nowa go kłaść, a stary likwidować. Można sobie tylko wyobrazić jak wiele strat finansowych to generowało i generuje po dzisiejsze czasy. Temat szczelności i izolacji bardzo mocno wiąże się także z prawidłową wentylacją. Stare budynki co prawda mogą być dowentylowane, lecz wiąże się to z zatrudnieniem profesjonalnej ekipy, która za wykonaną usługę niemało policzy.

Jak ocieplić różne rodzaje dachów

Okazuje się, że ocieplenie i rodzaj zastosowanych materiałów bardzo mocno wiąże się z konstrukcją dachu. Oto w jaki sposób izoluje się poszczególne kształty:

  • Dachy skośne są bardzo wymagające. Do ich ocieplania używa się materiałów izolacyjnych, które charakteryzują się wysokim stopniem izolacyjności. Dodatkowo, musi on dokładnie przylegać do konstrukcji, a pomiędzy poszczególnymi partiami nie może być żadnych przerw. Oprócz tego warto zadbać o ochronę przed wiatrem i wilgocią;
  • Dachy płaskie to z kolei konstrukcje do których izolacji używa się zazwyczaj granulatów wełny, mat i płyt z wełny mineralnej. Idealny materiał dobiera się jednak ze względu na podkategorię dachu: stropodachy wentylowane i stropodachy niewentylowane;
  • Dachy płaskie to najczęściej tzw. dachy zielone. Do ich izolacji używa się ziemi. Dzięki niej w lecie możliwa jest ochrona przed szkodliwymi promieniami UV, a zimą budynek zatrzymuje ciepło w środku. Aby uchronić dach przed wilgocią, należy go dodatkowo wyposażyć w specjalny styropian lub piankę, które są mechanicznie umieszczane.