Do jakiego wieku warto czytać dzieciom?

Do jakiego wieku warto czytać dzieciom?

Od wielu lat bardzo dużo mówi się o tym, jak ważne jest czytanie dzieciom. Możemy zacząć to robić już w momencie, gdy dziecko jest jeszcze w brzuchu mamy. Ono będzie nas słyszało, będzie się uspokajało na nasz głos, a jednocześnie to co będzie słyszało będzie miało świetny wpływ na rozwój jego mózgu, co może się przełożyć chociażby na łatwiejszą naukę mówienia. Prawda jest taka, że specjaliści zalecają codzienne czytanie dzieciom, już od najmłodszych lat. Jednak nie mówią, jak długo mamy to robić. Wiele zależeć będzie tutaj od samego dziecka. Niektóre będą chciały, aby ten rytuał wspólnego czytania był utrzymany również wówczas, gdy same będą potrafiły już czytać. Inne, gdy zdobędą tę umiejętność mogą stwierdzić, że już nie chcą, aby rodzice im czytali. Jedno jest pewne, warto czytać dzieciom i powinniśmy to robić najdłużej jak się da.

Odpowiednie miejsce

Oczywiście możemy wypożyczać książki z biblioteki, co da nam pewność, że zawsze będziemy mieli dostęp do ich ogromnej ilości, a dodatkowo jeszcze będziemy mieli możliwość sięgania po różnego rodzaju nowości. Jednak warto również zwrócić uwagę na to, że powinniśmy mieć książki w domu. Takie, po które będzie można sięgnąć zawsze, gdy będziemy mieli ochotę na daną opowieść.

Warto jednak zwrócić uwagę na to, że takie książki powinny być odpowiednio wyeksponowane, a to oznacza, że powinniśmy zainwestować w regał na książki dla dzieci. Wówczas na jego dolnych półkach będziemy mogli ułożyć te pozycje, po które dziecko będzie mogło sięgać samo. Na wyższych te książki, które będą z jakiegoś powodu cenniejsze, a więc te, których dziecko samo nie powinno wyciągać. Najważniejsze jednak jest to, aby taki regał na książki dla dzieci był solidny i dawał nam pewność, że się nie przewróci, nawet wówczas, gdy dziecko będzie próbowało się na niego wspinać, a przecież nasze pociechy mają najróżniejsze pomysły. Nie zawsze bezpieczne.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Jeśli potrzebujemy regał na książki dla dzieci, to warto zwrócić uwagę, aby swoim wyglądem i kolorem był on dopasowany do pozostałych mebli, które znajdują się w pokoju dziecka. Wówczas będziemy mieli pewność, że całość prezentuje się bardzo elegancko i świetnie się dopełnia. Dodatkowo warto się zastanowić ile półek powinien mieć taki regał na książki dla dzieci. Oczywiście im będzie ich więcej, tym więcej będziemy mogli na nim zmieścić, a więc tym więcej swoich książek będzie miało nasze dziecko. Warto się również upewnić, czy będziemy mieli możliwość zmieniania wysokości rozstawu takich półek, bo może się okazać, że z biegiem czasu będziemy kupować dziecku książki w większym formacie, a wówczas powinniśmy mieć pewność, że spokojnie zmieszczą się one na takim regale na książki dla dzieci. Warto zobaczyć jakie propozycje się przed nami otwierają, jakie regały są nam proponowane. Im więcej propozycji przejrzymy, tym większa będzie szansa, że znajdziemy taką, która idealnie będzie odpowiadała na nasze potrzeby i którą jednocześnie perfekcyjnie dobierzemy do wystroju dziecięcego pokoju.