Jak pozbyć się pluskiew z mieszkania?

Jak pozbyć się pluskiew z mieszkania?

Niektóre insekty stanowią irytujący problem. Na szczęście praktycznie wszystkich szkodników można się skutecznie i trwale pozbyć – należy tylko wiedzieć, z czym konkretnie się walczy. Rozwiązania są rozmaite. Część z nich ma typowo domowy charakter, inne natomiast są bardziej zaawansowane. Jakie rodzaje insektów pojawiają się najczęściej w domach i po pewnym czasie zaczynają sprawiać problemy? Na pewno wskazać tu można pluskwy. Wiele osób ma z nimi styczność, ale długi czas nie zdaje sobie z tego sprawy.

Bywa, że pluskwy są mylone z innymi owadami, a bywa także, że przez dłuższy czas ich obecność nie jest w ogóle odnotowywana. Wynika to z faktu, że zazwyczaj pluskwy ukrywają się za meblami i w różnych trudno dostępnych szczelinach i zakamarkach. Aktywne stają się nocą, ponieważ zapach i ciepło ludzkiego ciała działają na nie nęcące. Dlatego zdarza im się bytować w łóżkach – poduszkach, pierzynach i materacach. Wówczas ludzie stają się ich żywicielami. Trzeba pamiętać, że pluskwy żywią się krwią ludzi oraz zwierząt ciepłokrwistych.

Utarło się sądzić, że w krajach rozwiniętych pluskwa jest rzadkością, często kojarzy się ją z biedą i problemami higienicznymi. Tak naprawdę jednak pluskwy wciąż pojawiają się w budynkach mieszkalnych i mogą być kłopotliwym sąsiedztwem dla ludzi. Jak pozbyć się pluskiew z mieszkania w sposób skuteczny, a jednocześnie bezpieczny? Fizyczna likwidacja skupiska pluskiew jest jednym z możliwych rozwiązań, ale nie zawsze udaje się je znaleźć. Pomocne będzie pod tym kątem kompleksowe wysprzątanie, a wręcz wyczyszczenie mieszkania. Można pomóc sobie specjalnymi środkami chemicznymi, w tym preparatami dedykowanymi typowo eliminacji tych owadów. Są one dostępne w sprzedaży i zwykle nie kosztują wiele.

To jednak wciąż może nie być wystarczające.

Walka z pluskwami jest konieczna, gdy stwierdzimy ich obecność w domu

Z uwagi na fakt, że cykl rozwoju pluskwy trwa około 10 tygodni, właśnie po takim czasie należy całą operację powtórzyć, w międzyczasie monitorując sytuację. Jeśli w tym okresie problem z insektami nie występuje ponownie, to dobry znak. Wszystko wskazuje, że jesteśmy na dobrej drodze, aby pozbyć się problemu. Jednakże pamiętajmy o tym, że pluskwy uwielbiają gnieździć się w łóżkach czy poduszkach. Wszelkie łóżkowe tekstylia należy dokładnie wyprać, najlepiej w wyższej temperaturze.

Dobrym pomysłem będzie przed wypraniem zastosowanie środków pluskwobójczych, najlepiej dedykowanych aplikowaniu na pościele czy materace. Warto sprawdzić także szafy, szuflady i miejsca, w których generalnie trzymamy odzież i bieliznę – pluskwy również mogą się tam gnieździć. Dla większości ludzi ugryzienia pluskwy nie są groźne, ale to wcale nie oznacza, że mamy się godzić na ich obecność. W miejscu ukąszenia pojawia się zazwyczaj niewielkie zaczerwienie, może wystąpić także swędzenie zbliżone do tego, jakie odczuwa się po ukąszeniu komara. Z racji powszechnego braku świadomości odnośnie możliwego występowania pluskiew w domach, szereg osób ignoruje objawy ugryzień lub bierze je mylnie za efekt działania komarów czy meszek. Tymczasem winni zaczerwienień na skórze mogą być właśnie mali krwiopijcy.

Najczęściej atakowane partie ciała to brzuch, barki, ramiona oraz klatka piersiowa. Osoby uczulone mogą mieć po ugryzieniu silniejszy odczyn alergiczny w postaci większego miejsca zapalnego i silniejszego swędzenia.