Jakie są warunki przejścia na wcześniejszą emeryturę?

Jakie są warunki przejścia na wcześniejszą emeryturę?

Jest wielu ludzi, którzy ze względu na specyfikę swojej pracy czują się już zmęczeni wypełnianiem swoich obowiązków. Takie osoby niejednokrotnie odliczają do chwili, kiedy będą mogły przejść na emeryturę. To oznacza, że wówczas nie będą chodziły do pracy, a jednocześnie jeśli były ubezpieczone, będą co miesiąc otrzymywały odpowiednie wynagrodzenie. Dlatego też warto wiedzieć, że na emeryturę mogą przejść kobiety, które ukończyły 60 lat i mężczyźni, którzy ukończyli tych lat 65. Jednak żeby ją otrzymać nie wystarczy tylko przekroczyć ten wiek. Trzeba mieć również przepracowaną odpowiednią liczbę lat, a to oznacza, że przez cały ten czas pracy musieliśmy wpłacać pieniądze na emeryturę, abyśmy teraz mogli z nich korzystać. Są jednak osoby, którym należy się wcześniejsza emerytura. Warto sprawdzić czy my również do nich należymy czy jednak nie. Jak się okazuje, wcześniejsza emerytura wiąże się z koniecznością spełnienia dodatkowych kryteriów, dlatego warto poświęcić chwilę, aby się z nimi zapoznać.

Wcześniejsza emerytura za szczególnie trudne warunki pracy

Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z tego, że są takie zawody, w których praca jest szczególnie ciężka, albo pracownicy narażeni są na działanie szkodliwych substancji. Takim właśnie osobom przysługuje wcześniejsza emerytura, ponieważ one zazwyczaj odczuwały większe obciążenie pracą, a więc ich organizm jest również bardziej zmęczony. Dlatego warto wiedzieć, że wcześniejsza emerytura przysługuje nam, jeśli przepracowaliśmy w takich ciężkich warunkach minimum 15 lat. Dodatkowo panie muszą osiągnąć wiek 55, a panowie 60 lat.

Nie mniej, jeśli pracowaliśmy w górnictwie, energetyce, hutnictwie, poligrafii, transporcie, edukacji, jeśli byliśmy żołnierzem, strażakiem czy policjantem, to warto wiedzieć, że przysługuje nam możliwość przejścia na taką wcześniejszą emeryturę. Czasami zachodzą zmiany w zawodach, które są wliczane jako trudne warunki pracy, dlatego jeśli zbliża się wiek, w którym moglibyśmy przejść na emeryturę, to z pewnością warto sprawdzić czy nasza praca się w to wlicza.

Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, aby obejmowała nas wcześniejsza emerytura?

Poza tym, że musimy mieć określoną liczbę lat i musimy też mieć pewne minimum lat przepracowanych w tych trudnych warunkach, będziemy musieli spełnić jeszcze dodatkowe wymogi, aby wcześniejsza emerytura mogła stać się faktem w naszym przypadku. To oznacza, że musimy mieć potwierdzony fakt wpłacania składek na emeryturę, w przypadku kobiet jest to 20 lat a mężczyzn 25. Musimy także mieć udokumentowaną pracę w tych szkodliwych warunkach, dlatego tak ważne jest to, aby zbierać i przechowywać wszystkie dokumenty jakie otrzymujemy z firmy. Jeśli chcemy, aby objęła nas wcześniejsza emerytura, to musimy się upewnić, że wszystkie pieniądze, jakie zebraliśmy na otwartym funduszu emerytalnym, zostały przekazane do ZUS, bo to przecież on będzie nam wypłacał wcześniejszą emeryturę. Warto także wiedzieć, że wcześniejsza emerytura przysługuje również osobom wykonującym działalność twórczą lub artystyczną. Warto wiedzieć kiedy przyznana może nam być wcześniejsza emerytura. Należy się tutaj zapoznać z wszystkimi przepisami, bo w przypadku wykonywania pracy twórczej, będziemy mieli do czynienia z koniecznością osiągnięcia różnego wieku przez osobę przechodzącą na taką wcześniejszą emeryturę, w zależności od tego, na czym polegała jej praca. Tancerze i akrobaci będą mogli przejść na nią wcześniej, nawet już w wieku 40 i 45 lat, odpowiednio dla kobiet i mężczyzn. W przypadku muzyków grających na instrumentach smyczkowych czy perkusji jest to odpowiednio 55 i 60 lat. Jeśli jesteśmy zainteresowani tym, aby objęła nas wcześniejsza emerytura i podejrzewamy, że łapiemy się na jej uzyskanie, to z pewnością powinniśmy sprawdzić najnowsze wytyczne w tym zakresie. To dlatego, że od czasu do czasu zachodzą tutaj pewne zmiany i nawet jeśli ostatnio się nie łapaliśmy, to nie znaczy, że w tym momencie również nie będzie nam przysługiwała wcześniejsza emerytura.