Kwas foliowy (witamina B9) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

Kwas foliowy (witamina B9) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

Powinniśmy mieć świadomość, że na prawidłowe działanie naszego organizmu wpływ ma wiele różnych czynników. To oznacza, że powinniśmy również wiedzieć, jak ważne dla jego funkcjonowania jest to, aby miał on zapewniony odpowiedni poziom kwasu foliowego, który inaczej zwany jest witaminą B9. Jak się okazuje stosunkowo łatwo możemy go dostarczyć wraz z pożywieniem, jednak może się okazać, że to będzie niewystarczające, tym bardziej, że nie potrzeba wiele, aby mocno stracił on na swojej wartości. Dlatego też powinniśmy wiedzieć, gdzie go znajdziemy, w jaki sposób należy przygotowywać dane produkty i jak ważny ma on wpływ na nasz organizm.

Gdzie go znajdziemy?

Przede wszystkim kwas foliowy obecny jest w warzywach takich jak chociażby sałata, szpinak, brokuły czy kalafior. Dodatkowo będziemy mogli go uzupełnić jeśli będziemy jeść zielony groszek pomidory, orzechy, pełnoziarniste pieczywo. Warto tutaj również sięgać po cytrusy, jaja, sery i drożdże. Ale musimy również mieć świadomość, że wysoka temperatura, nadmierne światło czy zbyt długie przechowywanie będą miały negatywny wpływ na jego wartości odżywcze. To oznacza, że konieczne może się okazać uzupełnianie kwasu foliowego poprzez przyjmowanie odpowiednich suplementów diety.

W nich będziemy mieli zapewnioną jego odpowiednią dzienną dawkę, a więc wówczas będzie szansa, że utrzymamy jego poziom na odpowiedniej wysokości. Do tego, kwas foliowy będzie lepiej wchłaniany jeśli razem z nim będziemy stosować witaminę C i B12, jak również cynk oraz żelazo. Warto o tym pamiętać, bo czasami naprawdę niewiele potrzeba, abyśmy mogli cieszyć się lepszym zdrowiem, jeśli tylko będziemy posiadali odpowiednią wiedzę na temat przyswajania poszczególnych witamin i minerałów, jak i tego, w jaki sposób możemy je wspierać, tak aby wchłaniały się jak najlepiej.

Czym skutkuje niedobór?

Zastanawiamy się, co może się stać, jeśli okaże się, że przez dłuższy czas mieliśmy za mało kwasu foliowego w naszym organizmie? Jeżeli będziemy mieli go za mało, może dochodzić do zmian w poziomie przemiany aminokwasów i kwasów nukleinowych. Poza tym, może również negatywnie wpływać na rozwój cewki nerwowej u płodu, a to oznacza, że suplementy zawierające kwas foliowy powinny przyjmować ciężarne, już od pierwszej chwili, gdy tylko dowiedzą się, że spodziewają się dziecka. Dodatkowo niedobór tego kwasu może powodować zaburzenia w układzie nerwowym, drażliwość, depresję czy obniżony nastrój. Co więcej, jeśli w naszym organizmie będzie za mało kwasu foliowego może dojść do miażdżycy, anemii, a nawet wzrostu ryzyka zachorowania na nowotwór. Niezwykle ważne jest to, aby w naszym organizmie było odpowiednie stężenie kwasu foliowego. Tylko wówczas będziemy mieli pewność, że nasz organizm będzie prawidłowo funkcjonował.

Dlatego też niezwykle ważne jest to, abyśmy jedli odpowiednie produkty spożywcze, odpowiednio przygotowane, ale też powinniśmy sięgać po suplementy diety, które pomogą nam w uzupełnienie tej witaminy.