Materiały potrzebne do ocieplenia poddasza

Materiały potrzebne do ocieplenia poddasza

Podejmując decyzję o ociepleniu poddasza, mamy zwykle wysokie oczekiwania względem efektu końcowego. Przede wszystkim chcemy sobie zapewnić odpowiednią izolację cieplną i mieć pewność, że utrzymamy odpowiednią temperaturę wnętrza, tym samym nie generując wysokich kosztów za ogrzewanie. Z drugiej strony liczymy na to, że uda nam się trochę wyciszyć dźwięki, a więc padający deszcz nie będzie już takim utrudnieniem w codziennym funkcjonowaniu na poddaszu. To wszystko jest możliwe do uzyskania, jednak najpierw musimy takie ocieplenie poddasza prawidłowo położyć. Co musi być do tego wykorzystane?

Odpowiednie materiały są niezbędne

Abyśmy przez ocieplenie poddasza mogli uzyskać spodziewany efekt, musimy zastosować wszystkie niezbędne materiały. Na sam początek powinniśmy zaopatrzyć się w folię wysokoparoprzepuszczalną. Strona z warstwą odbijającą UV musi być skierowana na zewnątrz, a arkusze powinny nachodzić na siebie co najmniej na 10 cm. Następnie warto położyć folię niskoparoprzepuszczalną, tak aby istniała szczelina między deskami a ociepleniem. Jeśli to zrobimy, będziemy mogli przejść do właściwej czynności, a więc ocieplania.

Co tutaj wybrać?

Jeżeli dwa pierwsze materiały są już na swoich miejscach, to możemy przejść do ocieplania. Najlepiej wykorzystać do tego wełnę mineralną, ponieważ będziemy mogli ją wcisnąć w każdą przestrzeń, zapewniając sobie odpowiednią izolację termiczną. Jest ona idealnym rozwiązaniem, ponieważ przepuszcza parę wodną, jest lekka, świetnie izoluje termicznie i akustycznie, a do tego jest niepalna. Pierwszą jej warstwę musimy ułożyć między krokwiami, a drugą poniżej nich. Kiedy to będziemy mieli zrobione, powinniśmy ułożyć folię paroizolacyjną, która będzie ograniczała dopływ pary wodnej z wnętrza budynku, dzięki czemu będzie chroniła wełnę przed jej zawilgoceniem. Pod koniec niezbędne będzie położenie płyty gipsowo – kartonowej, aby zakryć całe ocieplenie. Już na sam koniec płyty należy zaszpachlować, tak abyśmy mogli wszystko pomalować i cieszyć się nie tylko ocieplonym, ale i pięknie urządzonym poddaszem. Warto zorientować się, w jakie materiały trzeba zainwestować, tak aby móc prawidłowo ocieplić dom. To tym ważniejsze, że będziemy mogli wówczas dokładnie wyliczyć, ile nas wyniosą takie działania i odpowiednio przygotować się finansowo. Możliwości jest tutaj wiele, jednak warto korzystać z tego, co jest już sprawdzone przez innych i co jest przez nich polecane. Taka wełna i dodatkowe materiały mogą sprawić, że będziemy mogli sporo oszczędzić.