Perz – zwalczanie chwastu

Perz – zwalczanie chwastu

Perz należy do jednych z popularniejszych chwastów występujących w ogrodach. Jako chwast zabiera ogrodowym roślinom cenne składniki odżywcze zawarte w glebie, ale również wodę oraz światło słoneczne. Walka z uciążliwymi chwastami nie należy do najłatwiejszych. By skutecznie pozbyć się perzu ze swojego ogrodu, musimy pozbyć się całego systemu korzeniowego rośliny, a także jej silnych rozłogów. Niezbędne jest podjęcie kompleksowych działań, które uchronią nasz ogródek przed zachwaszczeniem…

Charakterystyka perzu właściwego

Perz właściwy zwany jest również perzem pospolitym lub perzem pełzającym. Roślina ta, a dokładniej trawa, należy do jednych z najpopularniejszych chwastów, które występują w Polsce. Perz nie jest zbyt wymagającą rośliną, dlatego może rosnąć na wszystkich rodzajach gleby, a także jest odporny na niesprzyjające warunki atmosferyczne i trudne warunki środowiskowe. Z uwagi na takie cechy, bez problemów pleni się w różnego rodzaju przydomowych, choć nie tylko, ogrodach, zajmując także ścieżki i grządki warzywne lub kwiatowe. Chwast ten jest dość trudny do usunięcia, zarówno metodą mechaniczną, jak i chemiczną, przy pomocy herbicydów. Perz pospolity rozmnaża się wegetatywnie, a jego kłącze jest wyjątkowo żywotne – może zregenerować się nawet z tylko niewielkiej pozostawionej części, dlatego tak ważne jest dokładne, całkowite usunięcie systemu korzeniowego perzu.

Jak zwalczać perz pospolity?

Zwalczanie perzu w ogrodzie lub na polu jest niezwykle trudnym zadaniem, ale nie oznacza to wcale, że jest to niemożliwe! Najważniejsze jest podjęcie kompleksowych działań. Pamiętajmy, że zamiast mierzyć się już z zachwaszczonym ogrodem, lepiej przeciwdziałać powstawaniu chwastów. Jak zapobiegać zachwaszczeniu?

  • Zanim zdecydujesz się na wysianie rzutowe roślin, sprawdź najpierw dokładnie czystość nasion.
  • Perz właściwy występujący na małych powierzchniach należy regularnie usuwać metodą mechaniczną, czyli po prostu ręcznie, zanim zdąży się rozrosnąć. Niszcz rozłogi – mechaniczne lub chemicznie.
  • Jeśli używasz nawozów organicznych, przed ich zastosowaniem upewnij się, że dany kompost jest pozbawiony chwastów.
  • Chwasty zasyp ściółką organiczną lub torfem, a miedzy grządkami rozłóż czarną folię.
  • Uprawiaj rośliny wytwarzające gęste runo, które skutecznie zdusi perz właściwy.
  • Możesz wykorzystać również środki chemiczne pod postacią oprysków nalistnych.