Smartdomofony – dlaczego warto je mieć?

Smartdomofony – dlaczego warto je mieć?

Przybywa osób będących zwolennikami wszelkiego rodzaju systemów typy smartdom. Nie ma się czemu dziwić, ponieważ ludzie zawsze lubili innowacje i dlaczego miałoby być inaczej na odcinku związanym z wyposażeniem domu i poprawą jego ogólnej funkcjonalności? Potencjał w technologiach z tego zakresu jest ogromny i wszystko wskazuje, że temat będzie się nadal intensywnie rozwijał. Na gruncie tych rozwiązań powstają różnego rodzaju akcesoria, jakie mogą ułatwić życie wielu osobom i w pewnych sytuacjach poprawić chociażby poziom bezpieczeństwa. Z całą pewnością smartdomofony są jednym z takich urządzeń, a stanowią one udoskonaloną wersję wideodomofonów, a czasami po prostu z nimi utożsamiane. Zainteresowanie takim sprzętem nie jest póki co bardzo duże, ale prawdopodobnie będzie się to stopniowo zmieniać.

Smartdomofony – co nadaje im specjalnych cech?

Urządzenia, o jakich mowa zaliczają się do inteligentnych, ponieważ dzięki algorytmom i zastosowanemu oprogramowaniu układowemu mogą wykonywać pewne działania w sposób automatyczny i reagować elastycznie do sytuacji. Część pomysłów na rozwój tej technologii pozostaje w fazie koncepcyjnej lub eksperymentalnej. Mowa tu chociażby o wykorzystaniu skomplikowanych algorytmów sztucznej inteligencji (AI), jakie mogą rozpoznawać konkretne osoby stojące przy kamerze wideodomofonu i wpuszczać je do środka bez konieczności wykonywania dodatkowych czynności. Ewentualnie otwarcie drzwi może następować w sytuacji, gdy wchodzący wykona określony gest.

Tu zastosowanie znajduje system podobny do automatycznych samowyzwalaczy w aplikacjach aparatów w smartfonach. Smartdomofony mogą więc się czegoś nauczyć od telefonów, co samo w sobie jest interesujące.

Nowoczesne smartdomofony – kompleksowa integracja

Istnieją warianty urządzeń, które pozostają w stałej łączności z internetem. Ich działaniem można w takiej sytuacji sterować z poziomu aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym – zwykle smartfonie lub tablecie. W grę wchodzi wówczas skorzystanie z tak zwanego trybu alarmowego. Otrzymamy natychmiastowe powiadomienie, gdy ktoś będzie chciał wejść do środka. Wtedy możliwe jest nawet zobaczenie na ekranie, kto stoi przed kamerą. Opcja zdalnego otwierania drzwi także bywa w takich systemach implementowana, co na pewno jest warte uwagi i w pewnych sytuacjach może być całkiem pożądaną funkcją. Smartdomofony posiadają więc wiele możliwych do wdrożenia funkcji.

Część z nich jest już spotykana w konkretnych produktach, jakie stopniowo zyskują coraz większą sympatię ze strony nabywców.

Proste smartdomofony za niewielkie pieniądze – takie też istnieją!

Dynamiczny rozwój rynku sprawia, że na przykład producenci z Chin starają się dostarczać swoim klientom na całym świecie wiele ciekawych rozwiązań nawiązujących do znacznie droższych. Hitem w pewnych kręgach stały się wideodomofony bezprzewodowe, które są obsługiwane przez aplikację w telefonie. Jednostka zamontowana przy drzwiach jest wtedy zazwyczaj zasilana bateryjnie i posiada kamerę, jaka pokazuje sytuację przy wejściu. Tu aplikacja stanowi centrum kontroli i służy w całości do obsługi sprzętu. W tym układzie smartdomofony nie mają odrębnego modułu z ekranem montowanego zwykle na ścianie wewnętrznej we wnętrzu domu lub mieszkania. Tę funkcję spełnia bowiem telefon z odpowiednią aplikacją. Dużą zaletą takich rozwiązań jest ich niska cena i fakt, że w pewnych okolicznościach mogą nieźle zastępować bardziej złożone systemy. Kompletne rozwiązania działające w ramach zintegrowanego ekosystemu smart home są dużo droższe.