Zadaszenie basenowe – w jaki sposób zadaszyć przydomowy basen?

Zadaszenie basenowe – w jaki sposób zadaszyć przydomowy basen?

Posiadaczy basenów przydomowych nie ma w Polsce jeszcze zbyt wielu, co wynika z różnych czynników. Poniekąd znaczenie mają kwestie kulturowe, ponieważ w naszym kraju i generalnie w Europie nie było nigdy wyraźnej tendencji do budowania basenów w sąsiedztwie domów. Trendy w tym zakresie pochodzą głównie zza oceanu, ponieważ w Stanach Zjednoczonych zdecydowanie nie brakuje domów, przy których basen jest. Co ciekawe, często nawet osoby nie będące bogaczami są w stanie sprawić sobie tego rodzaju „luksus”, a w niektórych stanach baseny są wręcz standardem. Tyczy się to przede wszystkim tych regionów USA, w których średnia roczna temperatur jest wysoka, podobnie jak liczba dni słonecznych. Chłodzenie się w basenach na Florydzie czy w Kalifornii jest więc zdecydowanie częstszym obrazkiem niż w Utah czy Nowym Jorku. W Polsce basen to wciąż symbol ponadprzeciętnie wysokiego poziomu życia, ale stopniowo takich instalacji przybywa. Bez wątpienia miłe spędzenie czasu w basenie to świetna sprawa, jednakże trzeba jeszcze znaleźć odpowiednie rozwiązanie architektoniczne, które zapewni maksymalne walory użytkowe.

Konieczne jest regularne czyszczenie basenu, do którego mogą dostawać się liście oraz inne zanieczyszczenia. Poprawna eksploatacja basenów wiąże się z koniecznością utrzymywania w dobrej kondycji filtrów, a także sięganiem po specjalistyczną chemię basenową. Opcjonalnym rozwiązaniem mającym spore plusy jest również zadaszenie basenowe, dzięki któremu de facto można zapewnić sobie podręczny basen kryty – mniej podatny na zabrudzenie, a do tego dający ciekawy efekt estetyczny.

Różne aspekty funkcjonalności zadaszeń basenowych

Kwestią otwartą pozostaje forma takich zadaszeń. Na polskim rynku działają przedsiębiorstwa oferujące w tym aspekcie wiele ciekawych rozwiązań. Najczęściej jednak sprzedawane konsumentom zadaszenia są budowane na bazie lekkiego szkieletu z metalu, a całość uzupełnia szkło lub starannie dobierane tworzywa sztuczne. Te ostatnie muszą być odporne na działanie promieniowania UV oraz inne czynniki zewnętrzne. Cena rozwiązań jest uzależniona od rozmaitych czynników – od technicznego sposobu wykonania zadaszeń, ale również od ich wielkości.

Im większy powierzchniowo basen, tym większe musi być zadaszenie go okalające i nie ma w tym raczej nic dziwnego. Grunt to znaleźć wykonawcę, który zapewni profesjonalną usługę za rozsądne pieniądze, a do tego będzie w swoich działaniach bazował na starannie dobranych materiałach zadowalającej jakości. Przedsiębiorstw wyspecjalizowanych w omawianym aspekcie nie brakuje. Zadaszenie basenowe jest ciekawym uzupełnieniem dla samego basenu, ale jest póki co jeszcze rzadziej spotykane niż same przydomowe akweny. Co innego w przypadku obiektów hotelowych, ośrodków SPA czy pensjonatów. Tam bardzo często spotyka się baseny, a zadaszenie ich bywa bardzo oczekiwanym, posunięciem. Mało tego – w ofertach są też modele zadaszeń przeznaczonych do łatwego montażu i demontażu. To doskonała opcja, gdy komuś zależy na zadaszeniu sezonowym, przykładowo na okres jesienno-zimowy.

Jest to zamiennik dla specjalnych osłon na baseny, które także zapobiegają wlatywaniu do niego liści oraz innym niepożądanym sytuacjom. Konsumenci mają więc wybór zarówno gdy chodzi o typ zadaszenia basenu, jak też w odniesieniu do jego postaci technicznej oraz zakresu zastosowań.