Strop monolityczny – czym się charakteryzuje i jakie są jego zalety w porównaniu do innych rodzajów stropów?

Strop monolityczny – czym się charakteryzuje i jakie są jego zalety w porównaniu do innych rodzajów stropów?

Podczas budowania domu czy jakiegokolwiek innego budynku, niezwykle ważne jest to, abyśmy dokładnie opracowali każdy element, sprawdzili jego wytrzymałość i jednocześnie mieli pewność, że wykorzystamy tutaj najlepsze materiały, jakie w danym momencie oferowane są na rynku. To oczywiście oznacza, że musimy zatrudnić specjalistów, którzy będą to wszystko potrafili opracować, bo tylko wówczas będziemy mieli pewność, że wezmą oni pod uwagę każdą zmienną. Wówczas może się okazać, że w przypadku naszego budynku najlepiej sprawdzi się strop monolityczny. On oczywiście też musi być wykonany w odpowiedni sposób, a to oznacza, że już na etapie planowania musimy mieć określone, jaki układ zbrojenia musi mieć taki strop monolityczny, tak aby faktycznie dobrze spełniał swoje zadanie i wytrzymywał konkretne obciążenie.

Co musimy wiedzieć jeśli chcemy mieć strop monolityczny?

Przede wszystkim jeśli chodzi o strop monolityczny, to musimy mieć świadomość, że potrzebne będzie tutaj solidne deskowanie. Co istotne, kiedyś było używane deskowanie drewniane, które obecnie zastępowane jest przez deskowanie wielokrotnego użycia, a więc wykonane ze specjalnych płyt ze sklejki szalunkowej. Jeśli chcemy mieć strop monolityczny to musimy mieć pewność, że będzie on dobrze wykonany, bo tylko wówczas będziemy mieli gwarancję, że wytrzyma takie obciążenie jakie powinien. Dlatego do jego betonowania najlepiej będzie wykorzystać mieszankę z betoniarni. Wówczas będziemy mieli pewność, że użyty został beton o odpowiedniej klasie, a dodatkowo jeszcze taką mieszankę będziemy mogli pompować z betonowozu prosto do miejsca przeznaczenia, co znacznie ułatwi pracę i pozwoli wyeliminować niebezpieczeństwo pojawienia się różnych błędów.

Wady i zalety jakie ma strop monolityczny

Zawsze warto dbać o to, aby mieć jak najwięcej informacji na temat materiałów, z których chcemy korzystać.

Dlatego też, jeśli projektant zdecydował, że w naszym budynku ma być wykorzystany strop monolityczny, to warto poznać jego mocne i słabe strony, tak abyśmy dokładnie wiedzieli, co wykorzystujemy. Jeśli chodzi o to jakie strop monolityczny ma zalety, to musimy mieć świadomość, że bez trudu kupimy materiały, które będą nam potrzebne do jego wykonania, a sam kształt takiego stropu może być nietypowy, bo będziemy wylewać beton, a nie będziemy korzystać z gotowych płyt, które zostały przygotowane w innym miejscu. Dodatkowo warto mieć świadomość, że strop monolityczny ma niewielką grubość, a od dołu ma jednolitą powierzchnię, dzięki czemu łatwiej będzie nam nałożyć tynk. W przypadku minusów musimy się liczyć z tym, że jest to bardzo pracochłonne rozwiązanie, jak i wymaga skomplikowanego zbrojenia, a więc musimy mieć pewność, że korzystamy z usług wykwalifikowanych pracowników. Koniecznie zobaczmy jakie mamy możliwości, jeśli w naszym budynku ma być wykorzystany strop monolityczny. Może się okazać, że mamy na tyle nieforemną bryłę, że taki strop monolityczny będzie najlepszym rozwiązaniem na jakie możemy się zdecydować. Jednak niezwykle istotne będzie tutaj to, abyśmy mieli na naszej budowie ludzi, którzy faktycznie będą potrafili go wykonać, bo to niezwykle odpowiedzialne zadanie. Nie mniej taki strop monolityczny będzie wytrzymały, a jednocześnie też, będzie nam gwarantował dobrą izolację dźwiękową. No i możemy go wykonać bez konieczności angażowania do tego ciężkiego sprzętu. Z pewnością jest wiele argumentów, które będą przemawiały za tym, aby właśnie taki strop był wykorzystany na naszej budowie.

Jednak żebyśmy zyskali taką pewność, musimy się najpierw jak najwięcej o nim dowiedzieć.