Jak wyciszyć pomieszczenie?

Jak wyciszyć pomieszczenie?

Zanieczyszczenie hałasem

Zanieczyszczenie hałasem, zwane także noise pollution, to obecność niepożądanych i szkodliwych dźwięków w środowisku, które zakłócają normalne funkcjonowanie organizmów żywych. Hałas może pochodzić z różnych źródeł, takich jak ruch uliczny, przemysł, budowa, lotniska, a nawet ludzkie aktywności, takie jak głośna muzyka czy rozmowy.

Zanieczyszczenie hałasem może mieć negatywny wpływ na zdrowie człowieka, w tym na układ nerwowy, serce i naczynia krwionośne, słuch oraz zdolność do koncentracji i pracy umysłowej. Długotrwała ekspozycja na hałas może prowadzić do uszkodzenia słuchu, zaburzeń snu, stresu, depresji, a nawet chorób sercowo-naczyniowych.

Dlatego też, wiele krajów wprowadziło przepisy dotyczące maksymalnych poziomów hałasu, które mogą być emitowane przez różne źródła, w tym przez pojazdy, urządzenia przemysłowe, itp. W celu ograniczenia zanieczyszczenia hałasem, stosuje się różne rozwiązania, takie jak budowa ekranów dźwiękochłonnych, stosowanie izolacji akustycznej w budynkach czy ograniczenie prędkości na drogach. Wyciszenie pomieszczeń może wynikać z różnych motywacji i może przyjąć bardzo odmienny charakter w rozumieniu technicznym. W przypadku pomieszczeń typowo mieszkalnych zazwyczaj nie stosuje się żadnych specjalnych materiałów ani technik wyciszających, jednakże sprawy mogą się mieć nieco inaczej wtedy, gdy w danym wnętrzu ma być wykonywana jakaś specyficzna działalność.

Znakomitym przykładem są sesje nagraniowe czy produkcja coraz popularniejszych obecnie podcastów. Wtedy aż prosi się o to, aby pomieszczenie „robocze” oferowało przynajmniej podstawowy zakres wyciszenia. Solidna izolacja akustyczna, jaka daje zadowalające efekty, nie musi być dziś sporą inwestycją. To kolejna pozytywna informacja dla zainteresowanych takimi opcjami.

Jak wyciszyć pomieszczenie, nie rujnując swojego budżetu?

Do najstarszych i najbardziej chałupniczych metod izolowania wnętrz w warstwie akustycznej zaliczają się tekturowe wytłoczki na jajka. To nie żart – te niepozorne pudełka o charakterystycznym kształcie są zaskakująco dobrym izolatorem. Już wiele lat temu za ich pomocą wygłuszano amatorskie studia nagrań, uzyskując przy tym bardzo dobre rezultaty. Obecnie metoda jest zdecydowanie mniej popularna, ponieważ na rynku pojawiły się relatywnie tanie materiały o odpowiednich właściwościach.

Jeśli jednak komuś zależy na byciu „eko” i akurat ma pod ręką dziesiątki opakowań po jajach kurzych, może zdecydować się na takie rozwiązanie. Koszty będą znikome, a gdy zajdzie potrzeba taka izolacja akustyczna nadaje się łatwego recyklingu. Można ją wobec tego rozważyć, aczkolwiek zwolennicy profesjonalnych technologii też nie muszą z obawy łapać się za portfel.

Gąbki akustyczne – nie kosztują wiele, a sporo oferują

Sporym uznaniem, również wśród profesjonalistów, cieszą się dziś specjalne warianty gąbek o właściwościach wyciszających. To standard, gdy chodzi o aranżowanie studiów nagraniowych. Nie ma jednak żadnych problemów z zakupieniem takiej gąbki na własny użytek. Najczęściej jest ona oferowana w formie paneli o różnych rozmiarach, które można w razie potrzeby łatwo zamontować na ścianie, pokrywając nią całą wymaganą powierzchnię. Jest to materiał bardzo lekki, coraz tańszy i jednocześnie dający profesjonalny poziom wyciszenia we wnętrzu.

Z punktu widzenia nowoczesnych trendów w designie, takie panele to nie tylko dobra izolacja akustyczna. Są też ciekawym akcentem estetycznym w pomieszczeniu – na przykład w pokoju dziecięcym małego melomana. Inwestycja w gąbkę ma zatem sens i pozwala w sprzyjających warunkach na upieczenie kilku pieczeni naraz.

Jak wyciszyć pomieszczenie innymi metodami niż wymienione?

Niewątpliwie zarówno opakowania po jajach kurzych, jak też gąbkowe panele mają swoje niewątpliwe atuty. Może się jednak okazać, że w pewnych sytuacjach takie rozwiązania nie są optymalne. Jeżeli chcemy, aby izolacja mniej rzucała się w oczy i by zajmowała mniej przestrzeni we wnętrzu, istnieje alternatywa. Nie jest może ona idealna z punktu widzenia sesji nagraniowych, ale konsumenci chcący po prostu nieco wyciszyć pomieszczenia na pewno będą zadowoleni. Natryskowy tynk dźwiękochłonny zastąpi wytłoczki z tektury czy gąbki akustyczne.

Łatwo go aplikować i może się tym zająć praktycznie każdy wykonawca robót budowlanych. Należy tylko zwrócić uwagę na to, że takie tynki mają chropowatą fakturę i taka musi ona pozostać, jeśli mieszanka ma spełnić swoją funkcję. Jak widać opcji na stole jest kilka – każdy sam musi zdecydować, który wariant izolacji będzie optymalny.